Aktuality
Pořád se běhá. Zde najdete články o bězích a běžcích.

V běhu napříč českou historií v Trmicích se běželo pekelně rychle

12, zář,2020
252
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Výsledky

Start pod dálnicí, nedaleko teplárna s mohutnými komíny, v průmyslové zóně další moderní provozy. Současnost. Směrem ke Stadicím se roztočil číselník stroje času, až do doby, kdy bájný zakladatel první české vládnoucí dynastie vyoral svými činy v původní pramysli pomyslnou brázdu naší budoucnosti. To by se ale špatně sochalo, tak ho máme v pověstech zhmotněného do oráče skutečného a jeho pracovní nástroj na nás shlíží i ve Stadicích. A dnes mezi těmi historickými póly fofrovalo běžecké poselství, a to pořádně rychle.

To, že sportovcům utkví v paměti některé momenty jejich kariéry natrvalo, mi dnes znovu potvrdila paní Bedřiška Kulhavá. Přihlížela i s dcerou Janou dnešnímu závodu, při diskuzi o bězích jsme se dostali i na její jednu z mála proher na krosovém republikovém šampionátu. "Běžela jak laň, prohrála o dlaň," rozesmála mě poetickým popisem toho, jak si nevšimla spurtující soupeřky. Mezitím to na trati opravdu o dlaň nebylo. Ani o sáh. Ředitel závodu měl informace z vozu, který vezl časomíru a v polovině trati byl Vítek Pavlišta na hony vzdálen soupeřům. V té době asi na tři hony, když už jsme u těch staročeských délkových jednotek. Poběží Vítek na pohodové vítězství nebo na čas? Běžel naplno a skvěle! Nakonec z toho bylo vynikajících 30:11! "Chtěl jsem pod 30 minut, ještě na osmém kilometru to vypadalo dobře, ale pak je tam takové stoupání, to mě spolu s mírným protivětrem stálo těch pár vteřin," říkal mi v cíli. Je to skvělý čas v sólo závodě. Letos byl u nás na silnici rychlejší jen Tomáš Navrátil (30:00) na Modřickém poháru (u Brna), tam mu ale na záda dýchal Jan Kohut (30:13). Mezi prvními gratulanty byla v cíli Bedřiška Kulhavá, která zaběhnutý výkon uměla z pohledu špičkové běžkyně jistě ocenit. Vítek Pavlišta si dlouhodobě udržuje skvělou výkonnost, pod 30 minut se podíval už v roce 2014, vloni znovu (29:47), dnes tedy moc nechybělo.

Za Vítkem Pavlištou si asfalt trochu odpočinul, při pohledu do startovní listiny jsme očekávali, že se objeví Tomáš Jaša (Stříbro, Plzeň). Tomáš je atlet, který má osobák na desítku také pod 31 minut. Sice z roku 2014 (mimochodem je to z MČR v Jičíně, kde byl na startu spolu s ním i dnešní vítěz, a i on má z tohotu závodu osobák na dráze), ale ani letošní vítězství na RunTour v Českých Budějovicích za 32:10 není určitě špatným výkonem. A dnešních 32:15 je také velmi kvalitních. 

A pak zase měla být mezera. Měla, ale nebyla. Šimon Kobližek zaběhl v červnu ve dresu zdejšího AC v Bílině pětku za 15:58, tomu odpovídá čas na desítku na silnici zhruba 34:20-34:30. o týden dříve než v Bílině běžel na RunTour Ostrava desítku za 34:43. Na Trmickou je však vždy skvěle připraven, vloni se dostal na 33:50. Přesto je letošních 32:31 šokem, pokud mi nějaký závod neunikl, jde o skvělý osobák, který zařazuje Šimona do úplně jiné kategorie běžců. Kdybych tenhle výkon přepočítal zpět na dráhu, vyjde mi pětka někde za 15:15. Skvěle Šimone!

Ani první žena na sebe nenechala dlouho čekat, běloruska Katsiaryna Ptashuk běhající za polské Leszno má osobák na desítku ze silnice 34:42 z roku 2018. Letos v Trmicích zaběhla 36:07. Za ní probíhal souboj mezi Simonou Nekolovou (MK Kladno) a Lucií Davidovou (Baník Stříbro). Simona byla nakonec v cíli o 4 vteřiny dříve. Její čas 38:41 je podle mě jejím osobákem na silniční desítce. Vloni se 39 minutám přiblížila na pár vteřin, letos je prolomila v červenci. Dnes předvedla další zlepšení. Lucka Davidová zaběhla pod 40 minut na dráze (2015 - 39:26), ale na silnici u ní takový výkon také neeviduji. Dnešních 38:45 by tak bylo dalším z řady neuvěřitelných osobáků! Pokud bych se mýlil, budu rád o opravu třeba formou komentářů na FB. 

Trmická desítka za Přemyslem Oráčem byla letos pekelně rychlá, i další časy jsou výborné, nemohu rozebírat každého běžce, osobáky eviduji i u lidí s časy přes 50 minut. Takto připravený závod si však zaslouží účast určitě větší než 83 běžců. Své sehrálo přeložení Běhu okolo Hostěnic na dnešní termín, dalším faktorem je obecně menší zájem o závody v dnešní době. Škoda. Dnes jste mohli posílit tělo i ducha, během na začátek naší historie a vyorat si také nějaký ten osobák.

 

Naposledy změněno 12, zář,2020
Pro psaní komentářů se přihlašte
« Říjen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31