Ze Zubrnic na Bukovku stoupal a klesal nejrychleji Lukáš Kozlík z Prahy, Lukáš Eliáš byl třetí. Mezi ženami zvítězila Dagmar Musilová.

19, srp,2017
1956
(1 Hlasovat)

Nakonec 9,2 km a 360 metrů převýšení, to byly hlavní parametry trasy prvního ročníku stoupáku Vincence Zahradníka. Závod byl zasazen do širšího kontextu akce v obci Zubrnice známé svým skanzenem. Na startu se objevilo 33 běžců, od těch velmi kvalitních až po ryze rekreační z řad místních obyvatel. Mezi muži zvítězil Lukáš Kozlík (42:45) před Jiřím Vaculíkem (49:30) a Lukášem Eliášem (49:45), v ženách byla nejlepší Dagmar Musilová (53:00 - celkově čtvrtá!) před Lenkou Horkou (1:02:50) a Kateřinou Rottovou (1:07:33).

Článek jsme dnes doplnili o popis jedné z organizátorek, Lenky Horké:

"Sousedský spolek Merboltice a Centrum Vincence Zahradníka z.s., Zubrnice uspořádaly v sobotu 19. 8. 2017 první ročník běžeckého závodu Stoupák Vincence Zahraníka s česko-německou účastí. Závod do vrchu odstartovali Ilona Rožková z Centra Vincence Zahraníka, pan Tomáš Pernekr starosta obce Zubrnice, Michal Mančál, místostarosta obce Křešice, Petr Vizina iniciátor myšlenky a spoluorganizátor. Nechybělo ani požehnání od generálního vikáře litoměřiského biskupství Mons. ICLic. Mgr. Marina Davídka. Účastníky čekalo téměř 5 km náročné stoupání od fary v Zubrnicích na vyhlídku na Bukovou horu, kde se po občerstvení trať otáčela a vracela se zpět. Součástí závodního pole byly dospělé, juniorské i dětské kategorie, stejně jako bylo možné vyrazit na trať v kategorii pěších. Čelo startovního pole jednoznačně opanoval Lukáš Kozlík, který také ustanovil traťový rekord 42:45 a první žena Dagmar Musilová zvítězila ve vynikajícím čase 53:00 min. jakožto 4. závodnice v celkovém pořadí. I přes náročný a místy podmáčený terén si téměř 35 závodníků užilo příjemné počasí, výhledy, stejně jako v cíli bramborovou polévku, guláš a vynikající koláčky od Aničky. V průběhu dne byl také připravený doprovodný program pro děti - umělecká dílna, trasa s bajkami Vincence Zahradníka, možnost návštěvy skanzenu či železničního muzea. Celý den provázela příjemná rodinná atmosféra, dobré jídlo a skvělé počasí. Děkujeme všem účastníkům za krásný den."

O zhodnocení závodu jsem požádal také dva z jeho účastníků, Lukáše Eliáše a Dagmar Musilovou.

Dagmar, dovolte mi, abych Vám pogratuloval k vítězství. Jaká byla trasa a jak se Vám běželo?

Bylo to dobrý, terén, trochu bláta, akorát to značení nebylo ideální, na třech místech jsem trochu bloudila. Běželi jsme dost od sebe, takže to značení bylo důležité.

Co Vás dovedlo na start závodu v Zubrnicích?

Objíždím hodně závodů v okolí, mám ráda stoupáky, takže hlavně to. Orientuji se podle termínovky na Behej.com, zítra se chystám na Střížák. Nevím teda, co tam po dnešku předvedu, ještě jsem si dala dnes kolo z Děčína do Kamence, tak uvidím. Ale těším se na to.

Váš celkový dojem ze závodu byl jaký?

Bylo to hezký, příjemný lidi, bylo o nás hezky postaráno, taková přátelská atmosféra, potkala jsem se s běžci které znám, počasí vyšlo... takže dobrý.

Díky za rozhovor a těším se zítra na Střížáku!

Lukáši, také gratuluji k medaili, k té stříbrné chyběla necelá půlminutka. Naběhl ji na Tebe Jirka Vaculík spíše do kopce nebo až po obrátce?

Já nejsem úplně v top formě, to bylo to hlavní. Jinak seběhy mám myslím tradičně dobré, tam jsem náskok stahoval, ztrácel jsem spíše ve stoupání. Jinak běžel jsem čtvrtý, ale jeden kluk přede mnou se někam ztratil vinou ne úplně dobrého značení. Bylo to trochu o orientaci, bylo dobře, že jsem si trať nastudoval.

Co Tebe přivedlo na start dnešního závodu?

Našel jsem si ho v termínovce a chtěl jsem to vyzkoušet. Zítra poběžím ještě na Střížáku, nevím, jak dobře mi to po dnešku půjde.